„Nie mówcie, że czasy są złe. Wy jesteście czasem. Bądźcie dobrzy, a czasy będą dobre.”
św. Augustyn
2018-10-15
W niektórych krajach dzień ten jest obchodzony, jako Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W Polsce ten Dzień przypada 13 listopada w dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Pierwszy raz obchody tego Dnia miały miejsce w 1946 roku.
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto, podczas którego przypominają pozostałej części społeczeństwa, że istnieją, chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i litości.
Laska to po prostu zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie poruszania się.
Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych rozpoczyna się w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale spotkał pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza była następująca:
"Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej."
Posłuchał on swojego ociemniałego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską, lecz stwierdził, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic. Okazało się, że jego laska