„ Doradzamy - zawodowo, wybieramy – odlotowo” - to tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Poniżej garść informacji dla rodziców.
Dla młodego człowieka wybór zawodu, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Składa się na nią wiele czynników, które trzeba uwzględnić, aby ta decyzja była podjęta świadomie i trafnie. Kto i co wpływa na decyzje młodych ludzi? W trakcie badań okazało się, że: największy wpływ na decyzje uczniów dotyczące wyboru szkoły czy zawodu, mają rodzice oraz tradycje rodzinne.
Inne czynniki to:
-
Wpływ grupy rówieśniczej, znajomi i koledzy młodego człowieka.
-
Istotną rolę odgrywają także nauczyciele, którzy swoją postawą mogą zachęcić bądź zniechęcić do wyboru danego zawodu,
-
Nie mniej ważna jest wiedza czerpana z Internetu,
-
Dużą rolę odgrywa sieć szkół w danym regionie, odległość danej placówki od miejsca zamieszkania młodej osoby.
-
Także moda na dany zawód może znacząco przyczynić się do podjęcia takiego, a nie innego wyboru szkoły i zawodu.
-
Zdarza się, że o wyborze decyduje czasami przypadek, media oraz prognozy, jakie możliwości finansowe da ukończenie danej szkoły czy kierunku.
Nie zapominajmy jednak o tym, że poza oddziaływaniem rodziny, szkoły, przyjaciół, czy też przypadku, ważną rolę pełnią tzw. czynniki wewnętrzne, do których możemy zaliczyć: zainteresowania, predyspozycje, zdolności, talent, umiejętności, temperament, cechy charakteru, wartości, możliwości intelektualne, postawy, przekonania, stan zdrowia.
Czy rodzice mogą być doradcami?
Rodzic jest pierwszym doradcą nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, a więc powinien wesprzeć go w wyborze szkoły i zawodu.
Co można zrobić:
Rodzicu, przede wszystkim możesz:zaobserwować, jakie czynności chętnie wykonuje Two