Nasza Poradnia jest placówką publiczną i posiada uprawnienia do wydawania opinii i orzeczeń - w tym orzeczeń o potrzebie indywidualnego nauczania oraz kształcenia specjalnego
Usługi świadczone przez naszą Poradnię są całkowicie bezpłatne
Aby skorzystać z pomocy w naszej Poradni nie potrzeba skierowania
Seplenienie międzyzębowe, co to takiego?
2020-06-18
Jeżeli Twoje dziecko podczas wymawiania głosek: S, Z, C, DZ; SZ, Ż, Cz, Dż wsuwa język między zęby, język jest wtedy widoczny, a mowa zniekształcona, to możemy mówić o seplenieniu międzyzębowym. W Polsce uznawane jest za wadę wymowy, ponieważ żadna z głosek systemu języka polskiego nie zakłada realizacji międzyzębowej, W związku z tym, za każdym razem kiedy ktoś wypowiada głoskę z językiem między zębami mamy do czynienia z realizacją nienormatywną, wadliwą. Pamiętaj! Jest to jedna z najtrudniejszych do usunięcia wad wymowy.
Należy więc ustalić, co jest jej przyczyną:
-
Może to być zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe,
-
Może nieprawidłowe napięcie mięśniowe w obrębie narządów mowy, jeśli będzie zbyt niskie, język nie będzie miał siły, by się unosić i będzie preferował bierne “leżenie” na dnie jamy ustnej.
-
Może sposób oddychania – czy dziecko nie oddycha torem ustnym? Otwarta buzia sprzyja niskiej pozycji języka w jamie ustnej, a stąd już krok by wysunął się między łuki zębowe.
-
Może dziecko nadal ssie smoczek, palec, inne przedmioty. To także będzie mieć duże znaczenie dla pozycji języka w jamie ustnej.
-
Może przerośnięty 3 migdał,
-
Może wpływ wymowy rodziców; jeśli mama czy tata realizują głoski międzyzębowo dziecko uznaje to normę, wzór.
Aby język prawidłowo układał się podczas realizacji głosek, dziecko musi pamiętać, gdzie ma go ustawić. W większości głosek przód języka jest szeroki i uniesiony do górnych dziąseł, w niektórych głoskach przód języka znajduje się przy dolnych dziąsłach. Nigdy jednak nie napiera mocno na zęby podczas artykulacji, a tym bardziej nie wsuwa się między nie.
Widzimy więc, że żeby dziecko nie sepleniło międzyzębowo, musi posiadać umiejętność unoszenia języka i operowania nim w jamie ustnej dokładnie tak, jak zakładają to normy artykulacyjne w naszym systemie języka. Nie jest sztuką powiedzieć dziecku sepleniącemu międzyzębowo “schowaj język”. Ono będzie zaciskać zęby i mówić w ten sposób, ale jego język nadal NIE WIE co ma w tej jamie ustnej robić i jak się układać, by wszystko brzmiało dobrze. Tak, wię
Wczesniejsza wiadomość
Następna wiadomość