„Nie mówcie, że czasy są złe. Wy jesteście czasem. Bądźcie dobrzy, a czasy będą dobre.”
św. Augustyn
2019-04-25
Ćwiczenie (jak to ćwiczenie) najlepiej powtarzać dość regularnie (np. codziennie), gdyż pozwala to na utrwalenie umiejętności relaksowania się (najpierw w spokojnym momencie, a z czasem w sytuacji doświadczania stresu).
Przeczytaj dziecku poniższą instrukcję i zachęcaj do wykonywania określonych w niej ruchów, odpowiednio do treści moduluj głos, tak by to ćwiczenie było dla dziecka zabawą. Możesz też wykonywać ćwiczenie razem z dzieckiem.
Wyobraź sobie, że w lewej dłoni trzymasz cytrynę – poczuj jej kształt w dłoni i zapach. Teraz zduś ją mocno, tak jakbyś chciała wycisnąć z niej cały sok, spróbuj jeszcze bardziej ją ścisnąć, jeszcze bardziej, mocniej, jeszcze mocniej… i puść cytrynę, rozluźnij dłoń. Spróbuj jeszcze raz z kolejną cytryną – chwyć ją lewą ręką i spróbuj wycisnąć z niej cały sok, spróbuj jeszcze bardziej ją ścisnąć, jeszcze bardziej, mocniej, jeszcze mocniej… i puść cytrynę, rozluźnij dłoń. Teraz spróbuj tego samego z prawą dłonią – chwyć nią następną cytrynę i wyciśnij ją mocno, jeszcze mocniej i jeszcze i jeszcze… i puść cytrynę, rozluźnij dłoń. Spróbuj jeszcze raz z kolejną cytryną – ściskaj, ściskaj, mocniej, mocniej… i puść. Teraz możesz strzepnąć obie dłonie, jeśli potrzebujesz.
Teraz wyobraź sobie, że jesteś małym żółwiem, który pływa sobie w ciepłym morzu w piękny, słoneczny dzień… ale, oo! Zbliża się niebezpieczeństwo, co robi żółw – chowa głowę do swojej skorupy (unoszenie barków w stronę głowy), jeszcze chwilę, jeszcze chwilę… i niebezpieczeństwo minęło (opuszczanie barków). Żółw może spokojnie pływać dalej. Aż tu nagle, znów zbliża się niebezpie